1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Klinika nefrologie
27.11.2018

Onemocnění ledvin - základní pojmy, otázky a odpovědi

Holá záda za onemocnění ledvin nemohou. Je to pověra, říká lékař

 

     Každý desátý Čech trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Pokud vám ovšem v zimě "vylézají" záda, není to důvod k zásadním obavám o zdraví vašich ledvin. "To se spíše jen tak říká," vysvětlil v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz profesor Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.  

 Zdroj: http://ona.idnes.cz/zdravi.aspx?c=A100310_103907_vase-telo_pet

    "Obecně je zvýšeno riziko jakékoli infekce, spíše asi dýchacích cest. Expozice chladu ale může opravdu také snížit rezistence močových cest vůči infekci," dodal.

   Přední česká kapacita na choroby ledvin, profesor Tesař doporučil ideální prevenci před tímto onemocněním. "Nemít nadváhu, nekouřit (zvyšuje riziko selhání minimálně 2x), mít dostatečný příjem tekutin ( 1,5 litru denně), mít dobrou kontrolu krevního tlaku," vyjmenoval Tesař základní preventivní kroky.Dále čtenáře varoval, že onemocnění ledvin je velmi zákeřné, protože spousta lidí o něm zprvu ani neví.

    "Onemocnění ledvin bohužel často nemusí mít žádné příznaky, až 40% pacientů, kteří musí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací) mají jako první příznaky projevy selhání ledvin. Někteří pacienti s onemocněním ledvin mají otoky (ale jen malá část), někteří mají vysoký krevní tlak, někteří mohou mít krev v moči, nebo (spíše výjimečně) bolesti v boku. Bohužel se do značné míry musíme spoléhat na laboratorní vyšetření," řekl doktor.

     Do ordinace tak mnohdy přicházejí lidé s chorobami ledvin v pokročilém stádiu. Včasná diagnóza přitom umožní vyhnout se případné dialýze nebo transplantaci ledvin.

     Profesor Vladimír Tesař je autorem asi 240 původních publikací a působí jako místopředseda odborné České nefrologické společnosti.

 

Pacientů s nemocnými ledvinami přibývá. Nechte se zdarma otestovat

 

     Každý desátý Čech trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Zhruba u devíti tisíc pacientů ledviny úplně selžou a oni pak musí chodit na dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Ve čtvrtek 11. března na Světový den ledvin se můžete nechat zdarma vyšetřit.  

      Pacientů s onemocněním ledvin podle zkušeností lékařů v Česku přibývá, i když přesná data nejsou k dispozici. Jedním z důvodů je stárnutí populace, u starších lidí je pravděpodobnost onemocnění ledvin vyšší.

      Místopředseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař odhaduje, že nárůst bude podobný jako ve Spojených státech, kde za poslední dekádu vzrostl počet pacientů z osmi na deset procent populace.

      "Dramaticky u nás přibývá i počet lidí, kterým ledviny zcela selhaly. Nyní jich je 900 z milionu,"

       Onemocnění ledvin u starších lidí patří mezi civilizační choroby. "Výrazným problémem je, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin jsou více ohroženi infarktem myokardu, srdečním selháním, cévní mozkovou příhodou nebo ischemickou chorobou dolních končetin než lidé s normální funkcí ledvin," varuje Tesař.

     Včasná diagnostika podle něj pomůže nejenom zamezit zhoršování funkce ledvin, ale i zabránit dalším komplikacím.  

Ledviny

      Ledviny především filtrují a vylučují z těla odpadní produkty.

Regulují také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík.

 

       Vysoká úmrtnost na nemoci srdce a cév je jedním z důvodů, proč je lidí se selháním ledvin relativně málo. "Zhoršování funkce je dlouhodobý proces, který může trvat i deset nebo dvacet let. Jednoduše řečeno se tak nemocní selhání ledvin 'nedožijí', protože do té doby zemřou na něco jiného. Například na selhání srdce," konstatoval Tesař.

       Právě proto je podle Tesaře tak důležitá včasná diagnostika. Základní vyšetření moči na bílkovinu albumin a stanovení tzv. kreatininu v krvi, podle kterého můžeme odhadnout filtrační funkci ledvin, stojí zhruba 60 korun. Nemocní s omezenou funkcí ledvin ale často nemají v počátečních fázích nemoci viditelné problémy, nic je proto nenutí, aby se nechali vyšetřit.

     "Myslím také, že je informovanost veřejnosti o nemocech ledvin nedostatečná, hlavní pozornost se upírá z celkem pochopitelných důvodů k nádorům a srdečním nemocem," míní Tesař.

Dialýza normální život nenahradí

       Pacienti s chronickým selháním ledvin mají mnohem vyšší riziko předčasného úmrtí, navíc se jim výrazně zhoršuje kvalita života. Například dialýza sice některé funkce nahrazuje, zdaleka ale neumožňuje normální život.

      Do nemocnice musejí dojíždět třikrát týdně, dialýza trvá čtyři hodiny. Alternativou pro některé pacienty může být tzv. pobřišnicová dialýza, při níž se krev čistí pomocí opakovaného pravidelného napouštění dialyzační tekutiny do břišní dutiny.

Léčba dialyzovaných pacientů je navíc velmi nákladná, stojí pojišťovnu ročně více než milion korun. 

 

Transplantace není pro každého

       Pacienti se selháním ledvin mohou dostat i transplantovaný orgán, kvůli omezenému počtu dárců ale lékaři musí důkladně vybírat, pro koho je transplantace nejvhodnější.

      Transplantace je optimálním řešením zejména pro pacienty, jejichž život není výrazně omezen dalšími chorobami.

       Náklady v prvním roce po transplantaci (včetně operace a pooperační péče) mohou být sice vyšší než na dialýze, v dalších letech ale výrazně klesají. Kvalita života pacientů po transplantaci je navíc výrazně vyšší.

Cukrovkářům ledviny selžou častěji

      Chronické onemocnění ledvin má několik hlavních příčin. Diabetes je tou nejčastější příčinou selhání ledvin, celosvětově je primární příčinou 20 až 40 procent selhání. Dalším důvodem jsou cévní onemocnění, především ateroskleróza ledvinových tepen. Ischemická choroba ledvin může být příčinou asi 20 procent případů selhání ledvin.

      Nefrologové léčí také poměrně často záněty ledvinových klubíček (glomerulů). Toto imunitně ovlivněné onemocnění může postihnout buď jen ledvinu, anebo může být součástí celkového onemocnění. Při dalším onemocnění, takzvaných polycystických ledvinách, dochází k vývojové poruše tohoto orgánu, která často vyústí do selhání.

      Kromě těchto hlavních příčin se ale lékaři setkávají s poměrně vysokým množstvím pacientů (30 až 40 procent), u nichž není jasné, co selhání ledvin způsobilo. Pacient přijde k lékaři až ve fázi, kdy už ledviny selhaly, a lékař už prvotní příčinu určit nedokáže. Právě tomu by měl zabránit včasný screening.

      Jako prevenci lékaři doporučují dodržovat správnou životosprávu - dostatečně pít (aspoň 1,5 litru tekutin denně), nekouřit a nebýt obézní. Lidé by také měli pravidelně chodit na měření krevního tlaku a kontrolu krevních tuků, zejména cholesterolu.

 

Nechte si otestovat své ledviny

     Světový den ledvin připadá na 11. března, koná se od r. 2006 každoročně.  V České republice ho organizuje Česká nadace pro nemoci ledvin spolu s Českou nefrologickou společností. Cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. Letos je hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin.

      Na vybraných místech budou mají pacienti možnost zdarma podstoupit screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a kreatininu) a měření krevního tlaku.

  

 

 

ŽIVOT S UMĚLOU LEDVINOU

     Třikrát týdně čtyři hodiny vnemocnici. Takový je život s umělou ledvinou. V něm mohlo vyprávět pět a půl tisíce pacientů. Další tři a půl tisíce podstoupily transplantaci tohoto orgánu. Ve Světový den ledvin, který připadá na 11. březen, je namístě si připomenout, že nejdůležitější je rozpoznat příznaky nemoci včas. To není jednoduché, neboť postižené ledviny ani cukrovka zpočátku nebolí.

    „Lidé nemusí mít žádné příznaky onemocnění, ani když jsou ledviny poškozené z 30 až 50 procent,“ vysvětluje předseda Asociace dialyzačních středisek Tomáš Jirka. Důležité je proto nezapomínat na prevenci, která není nijak nákladná. Vyšetření vzorku moči a odhad filtrační funkce ledvin stojí asi 60 korun.

Akutní stadium zužuje možnosti léčby

      A jak ve středu připomněl předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil, neléčené diabetické postižení ledvin vede k jejich selhání a následně i k smrti. „Po pěti letech od odhalení selhání ledvin přežívá jen 30 procent nemocných,“ řekl.

     Až třetina lidí s chronickým onemocněním ledvin se o své nemoci dozví, až když jim orgán selže a oni jsou odkázáni na dialýzu. „Je velkým problémem, že lidé nechávají nemoc dospět bez léčby do akutního stadia. Tím snižují šanci na efektivní léčbu, zužují si možnosti výběru léčby,“ říká předseda České nadace pro nemoci ledvin Vladimír Tesař.

    „Alespoň jednou ročně by měli vyšetření podstoupit především čerství diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem. Pozor by si měli dát i lidé s urologickým onemocněním a kuřáci,“ upozorňujedědičnými dispozicemi k předsedkyně České nefrologické společnosti Romana Ryšavá. Dodává, že lidé, kteří trpí cukrovkou delší dobu, by měli na vyšetření chodit alespoň jednou za půl roku. Úmrtnost diabetiků na umělé ledvině je totiž zhruba dvakrát větší než u lidí bez této choroby, upozornila Ryšavá.

Dialýza i doma

      Pokud je poškození ledvin příliš velké, je pacient odkázán na dialýzu nebo musí podstoupit transplantaci.

      Pacienti přitom již nemusejí dojíždět na dialýzu do center, takzvaná pobřišnicová dialýza umožňuje nemocným provádět úkon doma. A to dokonce i ve tomto případě zavede trubička, kterou proudí filtrovacíspánku. Do břicha se v roztok. „Naši pacienti si tuto metodu pochvalují zejména pro možnost plnohodnotnějšího života. Mohou pracovat, studovat a věnovat se svým koníčkům,“ vysvětluje Sylvie Opatrná z Fakultní nemocnice v Plzni.    Přesto v tuzemsku využívá tuto variantu pouhých 8 procent pacientů. „Myslím, že je to částečně i tím, že Češi se často raději svěří do rukou lékaře, než aby se o sebe starali sami,“ míní Jirka. Dodává, že i když tato léčba není vhodná pro každého, v některých zemích využívá pobřišnicovou dialýzu většina nemocných.

       Dalším řešením je pak transplantace. Ročně lékaři v než 400 ledvin, ještě více lidí však na operaci teprve čeká. „V pořadí na transplantaci je u nás asi pěti set pacientů,“ odhaduje Ryšavá. Ani transplantace nemusí vždy znamenat konec problémů, tělo totiž darovanou ledvinu nemusí přijmout.

Nesmí se to vzdát, říká sportovec Vojtěch Koudelka

 

     Osmadvacetiletý Vojtěch Koudelka už třetí rok žije s umělou ledvinou. „Když mi doktoři před sedmi lety řekli, že mi přestaly sloužit ledviny, blesklo mi hlavou, že je to konec,“ vzpomíná na osudné dny sportovec.

     Než nemoc propukla, trénoval v Dukle Praha a patřil k českým nadějím v běhu na 1500 metrů. Přestože tehdy absolvoval pravidelné prohlídky, nemoc lékaři v počáteční fázi neodhalili. Vojta jen cítil podivné pnutí ve svalech, ale nijak se tím nezabýval. „Pak jsem musel vzdát tři závody po sobě, na trati jsem totálně ztuhnul. Po nachlazení jsem dostal zánět ledvin a bylo po všem,“ popisuje.

       Vojtovi se přihodilo přesně to, před čím varují odborníci. Předseda Asociace dialyzačních středisek Tomáš Jirka uvedl, že ani při padesátiprocentním poškození ledvin nemusí nemocný pociťovat příznaky choroby. Přitom začínající nemoc dokáže určit jednoduché vyšetření u lékaře, které sestává z odběru krve a moči. Právě moč ale Vojtěchovi nezkontrolovali, což bylo osudné.

   I další Vojtův příběh jako by byl opsán z medicínských statistik.     Podle nich totiž jen pět až osm procent lidí s onemocněním ledvin nepotřebuje dialýzu. Vojtěch na ní skončil před pěti lety.

       „Třikrát týdně jsem čtyři hodiny ležel v mladoboleslavské nemocnici. Stal se ze mne invalidní důchodce,“ říká vyučený kadeřník. Pak přišel zlom. Lékaři v pražském IKEM našli pro Vojtěcha vhodnou náhradní ledvinu. „To je špičkové pracoviště, skvělí lékaři i sestřičky. Naštěstí vše proběhlo hladce. Teď tam docházím jen na čtvrtletní kontroly. A jediné, co nesmím, je ananas a třezalka,“ směje se Vojta.

       Nejdůležitější ale je, že se vrátil ke svému koníčku. Začal zase běhat. A sbírat medaile.

    Na loňském mistrovství světa sportovců s transplantovanými ledvinami v Austrálii vybojoval dva nejcennější kovy. Je duší českého týmu, shání sponzory a podobně postižené mladé lidi povzbuzuje i prostřednictvím adresy www.transplant-runner.eu.

        „Nesmí se to vzdát, běhám už i se zdravými sportovci, chodím do práce, žiju s přítelkyní a těším se v budoucnu i na děti,“ uzavírá vítěz nad zákeřnou nemocí Vojtěch Koudelka.

 

 OTÁZKY A ODPOVĚDI

ZDROJ: IDNES.CZ

 

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou první příznaky onemocnění ledvin. Děkuji Jana

Kousa

ODPOVĚĎ: Onemocnění ledvin bohužel časo nemusí mít žádné příznaky, až 40% pacientů, kteří musí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací) mají jako první příznaky projevy selhání ledvin. Některí pacienti s onemocněním ledvin mají otoky (ale jen malá část), někteří mají vysoký krevní tlak, někteří mohou mít krev v moči, nebo (spíše výjimečně) bolesti v boku. Bohužel se do značné míry musíme spoléhat na laboratorní vyšetření. 11.03.2010 14:01

 

OTÁZKA: Dobrý den, mému tatínkovi je 62 let a je na hemodialýze. Slyšela jsem od známé – zdravotní sestřičky – že existuje i nějaká domácí dialýza? Otec je velice aktivní a pravidelné dojíždění do nemocnice mu ubírá jeho koníčky. Existuje-li i tato možnost, ráda bych se dozvěděla více. Děkuji za odpověď.

katford

ODPOVĚĎ: Existuje domácí hemodialýza (pacient má dialyzační monitor doma a sám nebo s pomocí rodinných příslušníků se napojuje), tento program ale zatím v ČR nefunguje, především proto, že není hrazen pojišťovnami. Dostupnou variantou je peritoneální dialýza, kdy si pacient napouští do pobřišniční dutiny dialyzační roztok, výměny jsou dle metody jednou za 6 až 12 hodin. Metoda je jednoduchá a vhodná pro aktivní pacienty, kteří nemají kontraindikaci (např. stav po rozsáhlých břišních operacích) 11.03.2010 14:03

 

OTÁZKA: Dobrý den, pane profesore, 15-letý příbuzný rád pije nealko hnědé barvy s cukrem (Kofola, Pepsi, Cola apod.), dále minerálky, občas kávu. Nepije rád čaj. Jeho otec má ledvinové kameny. Nemůže způsobit časté, dlouhodobé pití kolových nápojů problémy s ledvinami?

Mateřídouška

ODPOVĚĎ: Dostatčný příjem tekutin je výrazně důležitější než jejich složení. Nevýhodou nápojů typu Kofola apod. je spíše vysoký příjem cukru a riziko váhového přírůstku. 11.03.2010 14:04

 

OTÁZKA: Bratr má ledvinové kameny - oxalátové a urátové ( 80:20 ). Má 50 let, byl již několikrát na rozbíjení. Jakou stravu u tohoto složení doporučujete jíst? Co s často opakovanými kameny – jde jim nějak předcházet?

Mateřídouška

ODPOVĚĎ: Zásadní je vysoký příjem tekutin (alespoŇ 2 litry denně) v průběhu dne i na noc, event. pitné nárazy ( 1,5 litru během cca 4 hodin) cca jednou týdně. Dle typu kamenů jsou možné i některé specifické postupy, u urátových kamenů snížení hladiny kyseliny močové v séru, nebo alkalizace moči, u některých pacientů s oxalátovými kameny může být např. vhodný pyridoxin. Je třeba individuálně posoudit ve spolupráci s urologem. 11.03.2010 14:06

 

OTÁZKA: Co je pricinou casteho moceni (nejde-li o cysticidu; u zeny), treba i 2x do hodiny, 10x i vice denne, i kdyz ne kazdy den; obcas i 1x v noci; zadne bolesti, pouze dlouhodobe pocity chladu nohou (od kotniku dolu); ve veku kolem 50 let. Celkovy pocit zimomrivosti. Dekuji za odpoved. Petra

VBL

ODPOVĚĎ: Těžká odpověď, důležité je jaký je příjem tekutin, je-li veliký, je časté močení normální, dále by bylo třeba vědět, zda má pacientka nějaký nález v moči (bílkovinu, červené či bílé krvinky, bakterie, apod.), event. by bylo vhodné doplnit urologické vyšetření (např. je možná snížená kapacita močového měchýře, zúžení močové trubice, aj.) 11.03.2010 14:08

 

OTÁZKA: Dobrý den pane profesore, asi poslední rok mě sužují otoky kotníků, které v létě bývají i dost bolestivé. Mám menší nadváhu a vyšší krevní tlak. Mohly by být příčinou ledviny? Popř. pokud ano, jaká vyšetření bych měla podstoupit, abych si mohla být jistá, jestli je na vině váha nebo ledviny? Děkuji, beagless

beagless

ODPOVĚĎ: Příčiny mohou být celkové (nemoci srdce, ledvin, jater) nebo místní (žíly a lymfatické cévy, to je u vás asi pravděpodobnější), ledviny jako příčina otoků se dají vyloučit poměrně jednoduše. Pokud nemáte v moči bílkovinu a máte normální filtrační funkci, je příčina otoků určitě mimo ledviny 11.03.2010 14:10

 

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je normální hladina kreatinu v krvi, je mi 22 let a vážím 47kg, bylo mi naměřeno 106 a nevím jak moc je to vážné. děkuji

Michaela.B

ODPOVĚĎ: Sérový kreatinin má vztah k tělesné hmotnosti, resp. zejména tělesné svalovině, kde vzniká, při váze 47 kg, je kreatinin 106 určitě zvýšený a filtrační funkce je snížená odhadem na cca 50%, vhodné je určitě podrobnější vyšetření, přesně změření filtrační funkce a vyšetření moči na přítomnost bílkoviny a krvinek 11.03.2010 14:11

 

OTÁZKA: Dobrý den, jak je to ve skutečnosti s pitným režimem. Mě osobně to příjde jako hloupost, že by si samo tělo nedokázalo říct, že potřebuje napít. Kolik tisíciletí se náš organismus vyvíjí a nebyl by schopen dát "včas" signál, že je potřeba se napít. Já nevim jak ostatní, ale mě osobě stačí pohodlně litr tekutin denně. Samozřejmě pokud nedělám v létě na sluníčku, to s klidem 5-6litrů udělám. Děkuji za odpověď.

sef_Cezu

ODPOVĚĎ: Na pocit žízně se nelze spoléhat, zejména u starších lidí tento pocit nefunguje a příjem tekutin je často nedostatečný, často (zejména v kombinaci s užíváním např. léků proti bolesti) s možnými nebezpečnými následky (výrazné zhoršení filtrační funkce ledvin). Pocit žízně také snižuje pití kávy nebo silného čaje, event. i některé léky. 11.03.2010 14:13

 

OTÁZKA: Dobrý den, mému tatínkovi je 62 let a je na hemodialýze. Slyšela jsem od známé – zdravotní sestřičky – že existuje i nějaká domácí dialýza? Otec je velice aktivní a pravidelné dojíždění do nemocnice mu ubírá jeho koníčky. Existuje-li i tato možnost, ráda bych se dozvěděla více. Děkuji za odpověď.

katford

ODPOVĚĎ: Na tento dotaz jsem už odpověděl, domácí hemodialýza u nás není hrazena pojišťovnou a je pro pacienty dost náročná. V úvahu připadá peritoneální (pobřišnicová) dialýza, pokud nemá nějakou zjevnou kontraindikaci (např. stav po rozsáhlých břišních výkonech) 11.03.2010 14:14

 

 

OTÁZKA: dobrý den, nevím jestli to s tím souvisí, ale už od malička mám problém s pocením. Za poslední 2 roky to ale přechází do extrému a potím se opravdu vždy. At je teplo nebo zima, v klidu i při zvýšené aktivitě. Má praktická lékařka mi řekla, že může být problém s ledvinama. Mohu vědět Váš názor? Moc děkuji za odpověď

davepoo

ODPOVĚĎ: Zvýšené pocení téměř určitě nemá s ledvinami nic společného. Myslel bych spíše na onemocnění štítné žlázy nebo nadledvin, pravděpodobnější ale je, že se o žádnou závažnou chorobu nejedná. 11.03.2010 14:16

 

 

OTÁZKA: Jsem obézní (typu jablko) žena, zatím nemám cukrovku a vysoký krevní tlak. Rodiče mají cukrovku II., taktéž ji měli i 3 prarodiče. Snažím se zhubnout. Piji ráno &189; l žitné kávy, během dne čaje (bylinné, zelené, ovocné). Množství 2- 3 l. Jaká je správná životospráva předcházející problémům s ledvinami, ledvinovým kamenům? Jaký mám mít správný pitný režim? Prý se určuje množství pitného režimu podle hmotnosti člověka.?

Mateřídouška

ODPOVĚĎ: Pro Vás z hlediska ledvin určitě není rozhodující pitný režim, ale snížení váhy, abyste se vyhnula vysokému riziku cukrovky 2.typu a zvýšeného krevního tlaku v budoucnosti. Příjem tekutin, který popisujete je dostatečný, složení vhodné, výhodou je, že vyšší příjem tekutin částečně tlumí hlad 11.03.2010 14:18

 

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, od dětství mám nemoc kůže Ichthyosis Simplex, přičemž nevím, že by se tato nemoc v rodině někdy objevila. V 50ti mě natrvalo navštívila DNA. Nemám nadváhu, několikrát týdně sportuju, snažím se jíst zdravě a pitný režim je myslím OK (cca 2,5 l denně). Na kůži neberu žádné léky, jen promazávám konopnou mastí. Myslíte, že mé problémy mohou souviset s ledvinami? Trochu je podezírám... Děkuje Milan.

Mullen

ODPOVĚĎ: Myslím, že Vaše problémy s ledvinami spíše nesouvisí. Nicméně bych u každého pacienta s dnavým záchvatem vyšetřil nejen hladinu kyseliny močové v krvi, ale i odpady kyseliny močové (urátů) do moči. Určitě můžete být ve zvýšeném riziku urátových močových kamenů 11.03.2010 14:19

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, je nějaká prevence, abych se vyhnula onemocnění ledvin? Díky Jana

Kousa

ODPOVĚĎ: Nemít nadváhu, nekouřit (kouření zvyšuje riziko selhání minimálně 2x), mít dostatečný příjem tekutin ( 1,5 litru denně), mít dobrou kontrolu krevního tlaku, , mnohočetné cysty v ledvinách) ale tímto způsobem ovlivnit nelze. 11.03.2010 14:21

 

 

OTÁZKA: 1. otázka : Mám 2 letého syna, který prodělal hemolyticko-uremický syndrom a nyní mu ledviny pracují dle lékařů na cca.15%. Zatím se nám daří ho udržet na nízkobílkovinové dietě a bere k tomu léky. Dle názoru lékařů je to lepší varianta než transplntace nebo dialýza, neboť nemusí užívat po transplantaci imunosupresiva. Co si o tom myslíte ? 2. otázka: Myslíte si, že by někdy v budoucnu mohla třeba léčba kmenovými buňkami nebo jinou léčbou "opravit" takto poškozené ledviny výše zmíněným hemolyticko-uremickým syndromem ? Moc děkuji za Váš názor. Milan Zikmund

ZikmundM

 

 

ODPOVĚĎ: U Vašeho syna bych především doplnil genetické vyšetření, které dá informaci, jaké je riziko opakování hemolytickouremického syndromu po transplantaci. Dieta je vhodná, ale neměla by vést k poruše výživy, jinak je u dětí většinou indikována peritoneální dialýza a v závislosti na genetickém nálezu i transplantace (pokud není kontraindikace je to ve správnou chvíli jistě optimální řešení) 11.03.2010 14:23

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, dnes jsem byla na screeningovém vyšetření funkce ledvin v nemocnici v Berouně. Když moje ledviny v testu neobstojí, mám na výběr své léčby nebo musím čekat na to, zda budu vhodná pro transplantaci? Díky za odpověď. Evča, Beroun

Evča13

ODPOVĚĎ: Vyčkejte výsledku skríninkového vyšetření, pokud nejste ve zvýšeném riziku, je pravděpodobnost zjištění selhání ledvin při skríninku málo pravděpodobná, spíše může být zjištěna snížená funkce ledvin, která by byla důvodem k zahájení určitých léčebných opatření (např. potlačování účinku hormonu angiotenzinu) 11.03.2010 14:25

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, rodiče mě neustále okřikují, že nosím krátké oblečení a koukají mi holá záda a že mi prý nastydnou ledviny. Je to opravdu možné? díky

Kousa

ODPOVĚĎ: To se spíše jen tak říká. Obecně je zvýšeno riziko jakékoli infekce, spíše asi dýchacích cest. Expozice chladu ale může opravdu také sníži rezistence močových cest vůči infekci. 11.03.2010 14:27

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, je mi 45 let a jsem podnikatel z Jihlavy. Zanedbal jsem prevenci a skončil na dialýze. Mým největším koníčkem vždy bylo cestování. Je nějaká možnost cestovat i s takto vážným onemocněním, které vás nutí být odkázán na nemocnici a její personál? Petr, Jihlava

PetrSe

ODPOVĚĎ: Dnes by neměl být problém zajistit Vám hemodialýzu prakticky v kterémkoli větším městě v Evropě (dojezdová vzdálenost 30 - 50 km). Větší možnost pro cestování může poskytovat peritoneální dialýza, i když i transport vaků a cycleru může být (třeba i jen drobný, ale přece jen) problém 11.03.2010 14:28

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, je mi 35 let a od 15 let trpím/Chronická Proliferativní glomerulonefritida - N003/.Pravidelně,cca 6 měsíců chodím na rozbor krve a moči. Dle lékařů,jsem ve stabilizovaném stavu,zatím ledviny fungují relativně v pořádku.Sice prý hyperfiltrují, ale to by neměl být problém.Jelikož mám nadváhu a tudíž se můj krevní tlak zvýšil a beru na jeho snížení léky /5 ráno (Lorista H, Gopten, Verospriron, Tenaxum, Locren) a 4 večer (Gopten, Tenaxum a 2x Lorista) /, radila jsem se s lékaři jaký sport bych mohla provozovat?Nedoporučili mi žádný, prý by to nebylo vhodné. Začala jsem tedy chodit 1x týdně na břišní tance. Vím, že to není sport, ale beru to jako relaxaci a uvolnění všech ztuhlých svalů z práce u PC. Úpravu jídelníčku jsem také zkusila, ale v současné době nic nepomáhá. Mám nepravidelnou pracovní dobu, tedy i noční. Doporučil by jste mi nějaký sport nebo aktivitu?Je pravdou, že má člověk nárok jen na 6 orgánů za život a že životnost transplantované ledviny je "jen" 10 let?

vratulka

ODPOVĚĎ: Je těžké dávat přesné doporučení, když nevím, jaké máte např. ztráty bílkovin do moči. Problém je jistě vysoký krevní tlak (kontrola by měla být při léčbě dobrá), nevhodné je saunování, nevhodné jsou sporty s velkou izometrickou zátěží (např. vzpírání), obecně běhání, běh na lyžích, cyklistika, veslování nebo i míčové hry obvykle nevadí. Životnost transplantované ledviny je opravdu omezená, 10 let je zhruba střední doba, může to tedy být výrazně více, ale v některých případech i méně. 11.03.2010 14:31

 

 

OTÁZKA: trpím chronickým onemocněním, kvůli kterému jednou do roka absolvuji odběr krve a moči. Už šest let mám pokaždé zvýšenou hladinu bílkovin v moči a kreatininu v krvi, nicméně moje lékařka to nijak nekomentuje (nanejvýš:"asi máte právě trochu nachlazené močové cesty"). Je to v pořádku? Kam se mám obrátit pokud si myslím, že není? Na každé odborné pracoviště potřebuji žádanku svého lékaře, ten žádný problém nevidí. (asi před deseti lety jsem prodělala zánět ledvin.)

lajika

ODPOVĚĎ: Záleží na tom, jak hodně bílkoviny v moči máte a jak je kreatinin zvýšený a také kolik vážíte a kolik Vám je let. Obecně bych tento nález nepodceňoval, podrobnější vyšetření je velmi pravděpodobně na místě 11.03.2010 14:32

 

OTÁZKA: A dá se prosím Vás tento stav ovlivnit a to tak, aby byl v normě? Jaká hodnota je tady v pořádku? Může to souviset s nedodržováním pitného režimu? Můj urolog mě již na nějké vyšetření poslal jen čekám na výsledky. moc děkuji viz dotaz :Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je normální hladina kreatinu v krvi, je mi 22 let a vážím 47kg, bylo mi naměřeno 106 a nevím jak moc je to vážné. děkuji

Michaela.B

ODPOVĚĎ: Lze to vypočítat, nebo se podívat do nomogramu, což teď vzhledem k odpovídání na otázky nemohu, očekával bych kreatinin tak cca 60 - 70, filtrační funkce může být o cca 30 - 50% snížená. Podrobnější vyšetření je na místě, teprve potom lze doporučit, jak dále postupovat (záleží na příčině) 11.03.2010 14:34

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, pane profesore. Mám 70 let, vysoký krevní tlak, 10 let cukrovku II. (na oboje beru tablety), obezita II., mám inkontinenci. Mám obavy z problémů s ledvinami, močovými cestami. Co byste mi prosím poradil. ?

Hanka F

ODPOVĚĎ: Zkuste snížit váhu, riziko je výrazně nižší, pokud je kontrola krevního tlaku a cukru v krvi dobrá, důležité je také vědět, zda už nyní máte bílkovinu v moči (pak je riziko dalšího zhoršení funkce ledvin výrazně vyšší). Z hlediska inkontinence by mě zejména zajímalo, zda jsou v moči bakterie a zda máte opakované infekce močových cest 11.03.2010 14:36

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, mám dlouhodobě tmavé kruhy pod očima a poslední dobou mi otékají dolní končetiny, mohou to být ledviny? Děkuji. MN

mopseek

ODPOVĚĎ: Mohou, ale popis je tak obecný, že neumožňuje odlišit od mnoha jiných příčin (např. onemocnění srdce, jater, žil, lymfatických cév, štítné žlázy,atd.) 11.03.2010 14:37

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, v dětském věku jsem prodělal zánět močového měchýře. Nyní ve svých 25 letech jsem v létě i zimě prodělal zánět znovu, k tomu se přidaly bolesti ledvin, avšak urolog potíže nezaznamenal. Vždy léčeno antibiotiky. Nepravidelné pálení v oblasti močové trubice a bolesti v zádech u ledvin (křeče) se ale stále ozývají. Často se mi stane, že se potřebuji urgentně vymočit, ale nakonec se vymočim málo. Chodím často i běhěm noci,ale také mám během noci často pocit žízně. Upozornuji, že krev, i moč mám vpořádku a obvodní doktor mě poslal na vyšetření k urologovi. Nevíte, čím by mohly potíže vznikat? Děkuji za odpověď.

majky.d

ODPOVĚĎ: Odpověď by měl skutečně poskytnout urolog, kromě infekce (která, jak jsem pochopil, byla nyní asi vyloučena), může jít např. o zúžení močové trubice, na místě může být např. tzv. uroflowmetrie, nebo event. i cystoskopie 11.03.2010 14:39

 

 

OTÁZKA: dobry den, chtel bych se zeptat zda muze dojit k poskozeni ledvin uzivanim doplnku stravy pro sportovce, mam na mysli proteiny, sacharidaky a treba i creatin se hodne pouzivá u sportovcu.Muze to mit na ledviny nejaky vliv?? dekuji za odoved

toxiixi

ODPOVĚĎ: U jinak zdravého člověka vysokoproteinová dieta poškození ledvin pravděpodobně nevyvolá. Jde jistě o zvýšenou zátěž pro ledviny, záleží na době (2 měsíce nebo 10 let), u pacienta s již přítomným poškozením ledvin je vysokoproteinová dieta jistě nevhodná. Některé potravinové doplňky s obsahem kreatinu také mohou ovlivnit některé laboratorní parametry (kreatinin vzniká z kreatinu) 11.03.2010 14:41

 

 

OTÁZKA: Dobrý den. Z mého okolí slíchávám o nádorových problémech ledvin starších mužů. Jakým způsobem jde ledviny zkontrolovat... Jde nádorem zasaženou ledvinu odhalit pomocí výsledků urey a kreatininu? M.

msk

ODPOVĚĎ: Na ureu a kreatinin se nelze spolenout, tyto parametry jsou u nádorů ledvin obvykle normální. Může být krev v moči a diagnózu lze obvykle postavit na základě ultrazvukového nebo CT vyšetření ledvin 11.03.2010 14:42

 

 

OTÁZKA: Vážený pane profesore, využívám této možnosti s mezinárodním dnem ledvin. Dcera věk 37 let, zatím bezdětná. Při ultrazvuku pro drobnou septovanou cystu v podkoží těsně nad pupkem bylo náhodně zjištěno:levá ledvina norm. velikosti, tvaru a ulož. s dobře zachov. funkcí parenchymu, který je mírně nehomogenní v hilu a v dolní mediál. oblasti. Pravá ledvina relativ. menší až malá, norm. tvaru a ulož., s velmi hrubou poruchou funkce parenchymu, který je difúzně chudý. Relat. podíl na celkové renál. funkci /ERPF) činí vlevo 92%, vpravo 8%. Vlevo dostat. rychlý odtok náplně radiofermaka z dut. systému s dalším urychlením po furosemidu. Vpravo dutý systém není hodnotitelný - dop. lap. Prosím o Váš názor, zda je nutné laparosk. odstranit pravou ledvinu a jak dál podpořit ledvou ledvinu, aby zastála 100% funkce. Děkuji velice za Vaši laskavost. MNB

Den ledvinky

ODPOVĚĎ: Pravou hypofunkční ledvinu není nutno odstraňovat, pokud není příčinou opakovaných infekcí močových cest nebo vysokého krevního tlaku. Levá ledvina 100% funkci zvládne, je třeba ji zbytečně nepřetěžovat (vysokým příjmem bílkovin nad 1 g/kg váhy) a určitě mít jistotu, že má dcera normální krevní tlak, bylo by také důležité vědět, zda nemá bílkovinu v moči (to je vždy nejčasnější známka poškození té jediné fungující ledviny) 11.03.2010 14:44

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, lze říci, co je hlavní příčinou toho, že je tolik nemocných s ledvinami? Lze se nějak účinně bránit?

Jan Motůrek

ODPOVĚĎ: Nemoci ledvin jsou bohužel nejčastěji součastí spektra civilizačních chorob, které souvisejí zejména s nadváhou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, zvýšenými krevními tuky. Dobrá životospráva a dostatek pohybu snižují i riziko velké části chronických nemocí ledvin 11.03.2010 14:46

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li je pravda, že množství transplantací ledvin u jednoho pacienta je omezeno na počet 3? Neboť má zná, podstoupila třetí a dozvěděla se, že kdyby přestala fungovat za nějakou dobu, což se pravděpodobně stane, pak už nemá nárok na další transplantaci a bude odkázána na dialýzu. Věk má teprve dovrší 40.ti let. Děkuji

Hofka

ODPOVĚĎ: Je pravda, že pacienti, kteří absolvovali více než 3 transplantace jsou výjimeční a některé (např. imunologické) důvody mohou šanci na úspěch snižovat. Záleží také na tom, jaká byla příčina selhání transplantované ledviny. Nějaký jednoznačný limit ale neexistuje 11.03.2010 14:47

 

 

OTÁZKA: Dobry den, pri ultrazvuku bricha mi nalezli 4cm cystu v leve ledvine. Prosim o informaci, jake problemy muze cysta zpusobovat (zatim nemam zadne) a jak se v pripade obtizi odstranuje. Muze sama zmizet? Dekuji Vam za odpoved.

hankamiska

ODPOVĚĎ: Ojedinělá cyst v ledvině je běžný nález, není důvod ji odstraňovat (lze ji tzv. sklerotizovat), na místě jen sledování ultrazvukem v rozumných (v tomto případě spíše několikaletých) intervalech. Intervence je na místě jen při zvětšování, nebo jiných problémech. Většina pacientů ale s ojedinělou cystou celoživotně žádné problémy nemá 11.03.2010 14:49

 

 

OTÁZKA: Dobrý den. Mojí mamince je 82 let, pravidelně dochází na dialýzu v Brně, která je od naší vesnice vzdálena 25 km. Současně trpí diabetem. Z důvodu komplikací jí musela být amputována jedna dolní končetina a diabetes jí poškodil i zrak. Je fixována na rodinu, špatně pohyblivá a nejlépe se cítí doma. Já pracuji v mateřské škole a jsem s maminkou poměrně velkou část dne doma. Prý existuje i nějaká domácí dialýza. Byla by pro maminku vhodná?

lidunka1965

ODPOVĚĎ: V úvahu by mohla připadat peritoneální (pobřišnicová) dialýza. Konzultujte s lékařem hemodialyzačního střediska, zda by mohla být tato metoda pro Vaši maminkou s Vaší pomocí vhodná 11.03.2010 14:50

 

 

OTÁZKA: Dobry den. Jsem po akutnim selhani ledvin (v detstvi). Podle biopsie (delane pred 19ti lety) byla po selhani funkce ledvin zachovana na 60 procent. Celou dobu jsem bez dialyzy. Beru jen leky na vysoky krevni tlak (pomerne dost leku, vysoke gramaze). Krevni hodnoty jsou na hranici - na horni hranici normy, nebo tesne za. Nyni je mi 29 let. Myslite si, ze mohu byt tehotna, zvladnout tehotenctvi a porodit - aniz bych ohrozila na zivote sebe nebo dite nebo je tehotenstvi v mem pripade zcela a bezpodminecne vyloucene?? Dekuji za odpoved!

Kaspap

ODPOVĚĎ: Těhotná být za určitých podmínek můžete, problém nepředstavuje funkce ledvin (která je, jak píšete na hranici normy), ale event. přítomnost bílkoviny v moči a zejména vysoký krevní tlak. V první řadě je třeba Vás převést na léky, které můžete brát v těhotenství a na těchto lécích dosáhnout co nejlepší kontroly krevního tlaku, rizikem bude zhoršení kontroly krevního tlaku v těhotenství (zejména po 30.týdnu), řadu léků na krevní tlak nelze v těhotenství užívat 11.03.2010 14:53

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, v časopise jsem četl, že existuje nějaká domácí dialýza? Co je to za metodu a jak často při ní musí člověk navštěvovat lékaře? Díky za odpověď, Petr S., Přerov

PeTa555

ODPOVĚĎ: Určitě máte na mysli peritoneální (pobřišnicovou) dialýzu. U této metody si pacient sám napouští (a vypouští) do pobřišnicové dutiny cca jednou za 6 hodin dialyzační roztok. Pokud má doma přístroj na časté noční výměny, je možné napouštění jen ráno a večer. Podrobnější informaci Vám poskytne lékař nejbližšího dialyzačního střediska. 11.03.2010 14:54

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, před asi 15-20 lety mi byla operována ledvina (pyeloplastika + vynětí kamenů), ledvina "přežila", byť se sníženou funkcí. Kontroly probíhají v pořádku, poslední byla nedávno. Občas (třeba jednou za měsíc) se mi v poslední době stane, že v té ledvině (nebo prostě v té oblasti) cítím takové "škrundání", je to zvláštní (ale nebolestivý) pocit - taková analogie kručení v žaludku, ale je to na boku v oblasti ledviny. Může to něco signalizovat nebo se nemám znepokojovat?

MrScully

ODPOVĚĎ: Myslím, že nepůjde o nic závažného, pokud jsou kontroly v pořádku, někdy mohou být bolesti v místě operované ledviny vestoje, které mohou být způsobeny horší odtokem moči z operované pánvičky, bolesti obvykle ustupují vleže 11.03.2010 14:55

 

 

OTÁZKA: Dobrýden, dceři, 36 let ,se za rok po kontrole ultrazvukem zvětšila o 3 cm cysta na ledvině, je nyní 6,5 cm . Je hodnocena jako polycystické ložisko- komplikovaná cysta dolního pólu pravé ledviny. Potíže nemá. Kreatinin je 81.Je nutné s tím něco dělat nebo stále dále kontrolovat a čekat? Co doporučujete? Kam se případně obrátit na konzultaci a další odborné vyšetření? Děkuji pevvha

pevvha

ODPOVĚĎ: Zatím asi jen dále sledovat, pokud je cysta ojedinělá. Obraťte se na nejbližšího nefrologa. Seznam poraden je např. na serveru www.nefrol.cz. 11.03.2010 14:57

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, po požití většího množství alkoholu mám následující den následující potíže. Při fyzické námaze (např. hokej) mám výrazné bolesti v oblasti ledvin, jakoby úder násadou - tupá bolest - s každým tepem srdce. Nejvíce bolí např. sednu-li si rozprouděný na střídačku. Jak prosím řešit? Je mi 29 let. Děkuji

Melis

ODPOVĚĎ: Musím říct, že mi souvislost bolestí s požitím alkoholu není úplně jasná. Důležité je, zda jde o velký objem piva, nebo o malé množství tvrdého alkoholu. V prvním případě by asi bylo vhodné doplnit ultrazvukové nebo scintigrafické vyšetření ledvin a přesvědčit se, že odtok z ledvinové pánvičky je normální 11.03.2010 14:58

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, piju málo (asi 1 litr) je to opracdu tak málo nebo to stačí pokud nemám potřebu pít.Děkuju za odpověd a přeju krásnej den. Markéta

markousekh

ODPOVĚĎ: Je to dost málo, ale (zejména pokud jste mladá)zřejmě to není nebezpečná 11.03.2010 14:59

 

 

OTÁZKA: Dobrý den, můj otec ve věku 58 let (bývalý aktivní sportovec) se již dvě desítky let léčí s vysokým tlakem. Ten není prý způsoben nemocí srdce. Slyšela jsem, že příčinou mohou být právě nemocné ledviny. Je to možné? Jaké vyšetření by měl podstoupit? Děkuji

Vlk82

ODPOVĚĎ: Pokud má tatínek normální nález v moči, normální filtrační funkci ledvin a krevní tlak je dobře kontrolovaný léky je souvislost s ledvinami spíše málo pravdpodobná a nemá smysl dále v tomto směru vyšetřovat 11.03.2010 15:00

 

 

OTÁZKA: Dobré odpoledne, chtěl bych se Vás zeptat na pár otázek: 1.) existují nějaké doplňky stravy, byliny, nebo něco podobného na udržování nebo zlepšení dobrého fungování ledvin? Co říkáte na ledvinové čaje? 2.) Je je pravda, že pokud člověk neudržuje nohy v teple, hrozí mu nachlazení ledvin? 3) Po ránu často mám pocit jakoby nachlazených ledvin. Když ale používám na noc ledvinový pás, problém se neobjevuje. Nemám nějaké citlivé ledviny na chlad? Je to problém? Nehrozí mě problémy s ledvinami? Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne Roman

tetr1s

ODPOVĚĎ: Prochlazení (např. prochlazené nohy) zhoršují prokrvení ledvin a močových cest a mohou snížit obranyschopnost močových cest vůči infekci. Nemyslím, že existují nějaké doplňky stravy, které by zlepšovaly funkci ledvin u zdravého, nebo byly prevencí poškození ledvin v budoucnu. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Ledvinové čaje působí příznivě jednak jako vysoký příjem tekutin (ale často lze se stejným efektem pít i něco chuťově příjemnější, např. normální čaj), jednak některé působí antisepticky, mají tedy mírný antibakteriální účinek a mohou být vhodné u pacientů s opakovanými infekcemi močových cest (i zde je ale důležitý efekt naředění a odplavování bakterií) 11.03.2010 15:03

 

 

OTÁZKA: Dobry den, je mi 26let, mam 163cm a 55kg.. Trapi me natekani oci, hlavne vicek pres noc. Pres den me natekaji lytka a pocituji v nich takove pnuti. Nekdy pri sportu mam divny, neprijemny pocit v lytkach. Take byvam docela unavena. Piji kolem 2l tekutin denne, mam sice sedave zamestnani, ale pohyb take mam. Myslite, ze by problem mohl souviset s ledvinami? Dekuji

miracle2

ODPOVĚĎ: Souvislost s ledvinami zcela vyloučit nemohu, i když je dle mého názoru spíše málo pravděpodobná. Abyste měla jistotu, stačí vyšetřit moč a sérový kreatinin. Na místě by mohlo být vyšetření žil na nohou a štítné žlázy 11.03.2010 15:05

 

počet zobrazení: 191884 poslední aktualizace: 27.11.2018
Hodnocení: (hodnotilo 18 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.